- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 3 months ago by Klaudia Tymkiewicz.
-
AuthorPosts
-
5 de July de 2024 at 18:08 #2571Adam BombaParticipant
Mam pytanie dotyczące mojej sytuacji zawodowej. Jestem mężczyzną w wieku 62 lat. Pracodawca poinformował mnie, że rozważa moje zwolnienie z powodu dłuższego chorobowego (miesiąc pobytu w szpitalu oraz miesiąc zwolnienia po szpitalnego).
Czy pracodawca ma prawo zwolnić mnie w tej sytuacji? Ponadto, czy w razie zwolnienia przysługuje mi jakaś odprawa, biorąc pod uwagę, że pracowałem w tej firmie ponad 10 lat? Prawdopodobnie jestem jedynym pracownikiem firmy, gdyż reszta pracowników “przeszła” do firmy członka rodziny pracodawcy.
9 de July de 2024 at 14:42 #2581Klaudia TymkiewiczKeymasterW celu zapewnienia pracownikom przed emeryturą stabilizacji i trwania stosunku pracy ustawodawca określił precyzyjnie, w jakich okolicznościach dopuszczalne jest rozwiązanie z nimi stosunku pracy. Art. 39 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zakaz ten nie odnosi się jednak do wszystkich trybów rozwiązania umowy o pracę. Nie ma przeszkód, aby pracodawca rozwiązał umowę o pracę w drodze porozumienia stron.
Zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
– jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
– dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
– w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione wyżej, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.Umowa z pracownikiem znajdującym się w wieku przedemerytalnym może zostać rozwiązana również w szczególnych sytuacjach zawinionych przez samego pracownika:
– gdy dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
– gdy popełnił w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku,
– gdy utracił ze swojej winy uprawnienia, które są konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.