Home Forums Forum 1 Witam,

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • #2566
  Domi
  Participant

  Chciałem zapytać, jak wygląda sytuacja pracy na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin w kontekście nadgodzin, które często występują, ale nie są odpowiednio uregulowane w umowie. Pracodawca ma problemy z wypłatą wynagrodzenia za nadgodziny, a kiedy już są wypłacane, pojawiają się jako premia na odcinku wypłaty, a wyliczenia nigdy nie zgadzają się ze stanem faktycznym.

  Chciałbym wiedzieć, jak powinno być to prawidłowo uregulowane i czego mogę żądać od pracodawcy w kwestii prawidłowego wynagradzania za dodatkowe godziny pracy. Dziękuję za odpowiedź.

  #2576

  Godziny nadliczbowe, zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, to godziny, które pracownik wykonuje poza obowiązującymi go normami czasu pracy i dotyczą osób zatrudnionych na pełny etat. W ich przypadku wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnym, pięciodniowym tygodniu pracy.

  Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mają prawo do dodatku do wynagrodzenia za godziny wynikające z przekroczenia wymiaru czasu pracy, który został określony w umowie o pracę. Aby pracownik mógł otrzymać taki dodatek, należy ustalić i zawrzeć w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin ponad określony w umowie wymiar, która uprawnia do dodatku za godziny ponadwymiarowe – zgodnie z art. 151 § 5 Kodeksu pracy.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.