Home Forums Forum 1 Mobbing

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • #2546
  Rainbow
  Participant

  Pracuje w dość dużej firmie i chyba ma jakąś komórkę d/s mobbingu. Gdzie mogę znaleźć taką informację? Do kogo należy zgłosić możliwość mobbingu w pracy?

  #2561

  Firmy mogą tworzyć komórki ds. mobbingu, jednak nie jest to obowiązkowe. Zaistnienie mobbingu należy w pierwszej kolejności zgłosić swojemu pracodawcy, zakładając oczywiście, że prześladowcą nie jest szef firmy, lecz np. kolega z zespołu czy kierownik. W takiej sytuacji problem sygnalizuje się działowi kadr lub kadrze zarządzającej. Ze względu na obowiązek każdego pracodawcy dotyczący przeciwdziałania mobbingowi, firma po takim sygnale powinna zbadać sprawę i podjąć działania, które mogą okazać się na tyle skuteczne, że nie będzie konieczne zgłaszanie problemu do innych instytucji.

  Każdy pracownik może anonimowo poinformować Państwową Inspekcję Pracy (PIP) o mobbingu w danym miejscu zatrudnienia. PIP powinna skontrolować firmę pod kątem ewentualnych zaniedbań w tym zakresie. Wykrycie takowych będzie oznaczało poważne problemy dla przedsiębiorstwa i groźbę surowych kar finansowych. W takiej sytuacji prześladowany pracownik będzie mógł również bez żadnych konsekwencji rozwiązać umowę z pracodawcą, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Ponadto, sprawozdanie z kontroli będzie stanowić ważny dowód w sprawie sądowej, jeśli ofiara mobbingu zdecyduje się na taki krok.

  Ostatnim etapem jest wytoczenie procesu sądowego i walka o odszkodowanie bądź zadośćuczynienie. W takim przypadku pozywa się nie swojego prześladowcę, lecz pracodawcę. Na tym etapie niezwykle istotne będzie przedstawienie niezbitych dowodów na to, że działania nękającego miały faktycznie znamiona mobbingu, a sama firma nie przeciwdziałała temu procederowi.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.