Home Forums Forum 1 500+

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • #2569
  robertJa
  Participant

  Mam pytanie dotyczące Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). W definicji dochodów pracownika wskazano, że do dochodu wlicza się świadczenie „500 plus”. Czy taki zapis jest zgodny z ogólnie obowiązującymi przepisami?

  #2579

  Decyzja o uwzględnianiu „500 plus” należy do pracodawcy.

  W firmowym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) pracodawca może określić, że świadczenie wychowawcze „500 plus” wchodzi do dochodu rodziny osoby ubiegającej się o wsparcie.

  Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS, tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.). Ustawodawca nie wymaga zatem, aby prawo do świadczeń było zależne wyłącznie od osiąganego dochodu. Dochód może być jednym z kryteriów branych pod uwagę przy ustalaniu sytuacji materialnej pracownika, ale nie jedynym.

  Przepisy nie wskazują wprost, jak ustalać sytuację socjalną osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS. Pracodawcy mogą swobodnie określać szczegółowe zasady wydatkowania środków funduszu oraz sposób ustalania sytuacji bytowej (kryteria socjalne) osób uprawnionych w regulacjach zakładowych.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.